YGS tecrübesi gerçeğini aratmadı

Ege Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen ve ‘Son prova’ ismi verilen imtihana 12 bin öğrenci ter döktü. ÖSYM tarafından yapılan sınav standartlarının uygulandığı sınavda, öğrenciler gerçek sınav heyecanı yaşadı. İmtihana katılmak için erken saatlerde yola çıkan binlerce öğrenci ve velileri trafikte uzun kuyruklar oluşmasına sebep oldu.

ÖSYM’nin sınav kurallarının aynen uygulandığı sınavda, bina girişinde üst araması yapıldı. Öğrenciler, giriş kartı ve kimlik kontrolleri yapılarak salonlara alındı. Yasak olan cep telefonu, küpe, yüzük, bilezik, saat, bozuk para, müsvedde kâğıt gibi materyallere müsaade verilmedi. Öğrenciler için kalem, silgi, kalemtıraş ve şekerden oluşan sınav seti masalarda hazır bulunduruldu.
Deneme kitapçıkları, öğrencinin ismine tertip etmiş sınav kağıtları, gözetmenlik sistemi gerçeğini aratmayacak şekilde planlandı. Gözetmenlerin kaideleri hatırlatmasından sonra sınav başladı. İmtihana geç kalan bir takım öğrenciler panik yaptı. Sabırsızlıkla çocuklarının dışarı çıkmasını bekleyen öğrenci velileri, yanlarında getirdikleri dua kitaplarını çocukları için okudu.

Dershanelerden hoşnut olduklarını söyleyen veliler, “Çocuklarımızın prova da olsa iyi bir netice almasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Tarakçı’dan Amasya Üniversitesi’nde konferans başlıklı makalemizde amasya, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.