Yabancılar okuma yazma kursunda Türkçe öğrendiler

Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce kazada okuma yazma bilmeyen vatandaşların okuma yazma öğrenmesini sağlamak emeliyle açılan kursa katılan 5 yabancı tebaalı vatandaş, okuma yazma kursunda Türkçe öğrendi. Kursa katılarak Türkçesini ilerleten ve Türkçe Okuma yazma öğrenen dördü İngiliz biri Rus kökenli vatandaşlara sertifikaları tertip eden törenle verildi.

Törende konuşan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Çoban; 27 Ocak – 26 Şubat tarihleri arasında süren kursa müracaat eden kursiyerlerin kursu muvaffakiyet ile tamamlayarak birinci seviye okur yazar sertifikası almaya hak kazandığını belirterek ‘Bünyemizde açılan okur yazar kurslarımız ücretsizdir. Yine aynı şekilde yabancı tebaalı vatandaşların talebi doğrultusunda kurs açılarak bu talep karşılanacaktır. Ben bu kursları hiç kaçırmadan” diyerek yurttaşları Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan diğer kurslardan istifade etmeye da çağrı etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Öksüz ise kursun belki de Türkiye’de ilk olma niteliği taşıdığını belirterek, kursiyerlere başarılar diledi.Konuşmaların ardından; İngiliz asıllı Andrew Rıchard Tatam, Ronald Owen Hayes, Sarah Vıctorıa Hayes, Judıth Anne Moran’a ve Rus asıllı Olga Nekrasova’a sertifikaları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Öksüz, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Çoban ve Kurs Eğitmeni Mustafa Kemal Erçek tarafından verildi.

Kursiyerlerden Olga Nekrosava bu kursun kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek teşekkür etti, bir diğer kursiyer Judıth Anne Moran ise Türkçe konuşma, okuma ve yazmayı çok istediğini belirterek bu kurslara devam edeceğini belirtti. Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerinden Mustafa Kemal Erçek, Ücretsiz olarak tertip eden kurslara katılmak isteyen Türk ve Yabancı vatandaşların 811 44 43 numaralı telefondan bilgi alabileceklerini ve Müdürlüğe gelerek fiyatsız kayıt yaptırabileceklerini belirtti.

HÜSEYİN ÇALIŞKAN
AYDIN

Bir önceki yazımız olan Solin Çocuk Oyun Evi'nde çocuklar anadilleri ile eğitim görecek başlıklı makalemizde anadilleri, çocuk ve çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.