Üniversitelilerden huzurevi sakinleriyle kahve molası

İnegöl Huzurevi Müdürlüğü ve İşletme Fakültesi Dekanlığı arasında imzalanan ‘Gönül Kahvesi’ projesi kapsamında, üniversite öğrencileri her iki hafta da bir huzurevi sakinlerine kahve ikram edip, onlarla sohbet edecek. İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, öğretim üyesi kadrosu ve öğrencilerle birlikte huzurevine gittikçe projeyi başlattı.

Canbolat, “Fakülte idaresi ve öğrenciler olarak yaşlılarımızı ziyarete geldik. Sizlerle kahve içip sohbet etmeye geldik. Bundan sonra öğrencilerimiz düzenli olarak sizleri ziyaret edecekler. İki haftada bir ziyaret yapacaklar. Bir fincan kahvenin 40 sene hatırı var. Karşılıklı birbirimizi ziyaret edeceğiz. Sizlerin huzurevinde bulunması aslında bir sonuç. Dünyada ve Türkiye’de toplum değişiyor. Bir zaman geniş aileler varken, yaşlılarımız hanelerinde bulunuyordu. Lakin sanayi toplumu, uzmanlaşma, üretimin kitlesel yapılması derken çekirdek aileler ortaya çıktı. Bu vaziyette herkes fark yerlerde çalışmaya başladı. Dolayısıyla yaşlılar ve okul çağı öncesi olan çocuklar yalnız kalıyor.

Bunların yalnızlığını gidermek, onlarla birlikte olabilmek için çocuklar için kreşler yapılmış, lakin orada o çocuklar da çok mutlu değiller. İleriye dönük bakıldığında toplumda paylaşımcı ve uzlaşmacı olmaktan çok, biraz hırçın yapıda davranışlar görüyoruz. Bu, yalnızlığın belki kaçınılmaz neticesi. Yaşlılarımız da böylesi yerlerde belli ölçüde huzur buluyor. Geniş aile tipinin olmaması bir problem. Ben çocukluğumda geniş bir ailede yetiştim. Babaannem, büyükbabam vardı. Çocukluğumda, yaşlı insanların hanede olmasının bizim için ne kadar iyi olduğunu bizzat yaşayarak gördüm. Yaşlı insanlar olası olsa da hanelerinde bulunsalar daha mutlu olurlar. Böylelikle çocuklar da yalnız kalmaz. Ne yazık ki hayatın gerçekleri bunu değiştiriyor. Hayat koşulları bu gibi neticeleri doğuruyor. Yaşlılarımız için böyle yerler var. Belediyelerimize bu bakımdan müteşekkir olmalıyız. Biz üniversite olarak, bu gibi vaziyetlerde bir sosyal mesuliyet hissediyoruz” dedi.

Konuşmaların hemen peşinden öğrenciler, hazırladıkları Türk kahvelerini yaşlılara ikram etti.

SALİH BAKICI

Bir önceki yazımız olan ERÜ'DE Japon Dostluk ve Kültür Günü başlıklı makalemizde dostluk, erüde ve günü hakkında bilgiler verilmektedir.