ÖSYM’DEN 2 milyon üniversite öğrencisi adayına uyarılar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 23 Mart 2014’te Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek olan 2 milyon üniversite öğrencisi adayına ikazlarda bulundu.

ÖSYM tarafından hazırlanarak, 23 Mart 2014 YGS’ye girecek olan 2 milyon üniversite öğrencisi adayına yönelik uyarılar içeren yapılan yazılı açıklamada, “Sevgili adaylar, yoğun bir emek harcayarak imtihana hazırlandınız. İmtihana uykunuzu almış olarak gitmek yararınıza olacaktır. Sınav günü, sınav binasına getirilmesi yasak olan ve ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen eşyaları yanınızda netlikle getirmeyiniz. İmtihana Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanınızın yanınızda olduğundan emin olunuz. Nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası ile resim üzerinde soğuk damga netlikle bulunmalıdır. Ayrı olarak yanınızda son 6 ayda çekilmiş bir fotoğrafınızı bulundurmalısınız” denildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sınav günü, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmanız gerektiğinden, oluşabilecek trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurunuz. Sınavın yapıldığı her bir salona duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şekerleme ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar imtihana şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir. ‘Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’ hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınırlar. Sınav binalarına, yanında yalnızca İmtihana Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınırlar. Adayların sınav binasına; Her türlü delici ve kesici alet ile ateşli silah, anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik alet her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile girmesine müsaade verilmez. Sınavın yapıldığı bina içerisinde, sınav esnasında veyahut imtihandan sonra bu tür eşya ve cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır. Sınavınızda başarılar dileriz.”

PELİN ÜZEK

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere 21. yy becerileri eğitimi başlıklı makalemizde 21, becerileri ve eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.