Bağcılar, bilişim teknolojilerini konuştu

Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, Bağcılar Belediyesi Kadın Meclisi Kadınlar Akademisi’nin Kemer Burgaz Üniversitesi’nde tertip ettiği “Bilişim Teknolojilerinin Etkin Kullanımı ve Hayatımıza Etkileri” konulu seminere katıldı. Programa, Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ’un yanı sıra, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır seminer öncesi yaptığı konuşmada dünyadaki mevcut hayat ve hayat standardına bakıldığında bir takım şeylerin aritmetik, bir takım şeylerin ise geometrik arttığını belirterek bildi dünyasının geometrik arttığını söyledi. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı da teknoloji çağında emek, anapara ve toprağın ikinci planda kaldığını belirterek, akıllı belediyecilik, sürdürülebilir belediyecilik derken bilişim belediyeciliğinin ön plana çıktığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Üçtuğ, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile ‘birlikte nasıl bir çalışma yaparız’ diye konuşurken üniversitede seminer tertip etme fikrinin ortaya çıktığını söyledi. Cinsiyet ayırımcılığının hala devam ettiğini kaydeden Prof. Üçtuğ, “Anne kavramını yüceleştiren bir gelenekten geliyoruz. Ancak bu eş olarak düşünüldüğünde aynı algı olmuyor. Annemizi dövmüyoruz lakin eşimizi dövebiliyoruz. Toplum olarak herhalde elbirliğiyle aşmamız koşul olan bir sorun. Bu tür akademiler, etkinlikler ve bilinçlendirmeler kadınlarımızı da güçlendirecek. Hep birlikte kadınlar lehine pozitif ayırımcılığın yapılmadığı günlere kavuşacağız” diye konuştu.

Son 30 senede baş döndürücü gelişmeler yaşandığını ifade eden Prof. Üçtuğ, Mezopotamya, Mısır ve Yunan medeniyetinin tesirli olduğu dönemlerin hemen peşinden Çin, Osmanlı ve Endülüs uygarlıklarının ön plana çıktığını anlattı. O dönemin Avrupa uygarlığının Çin ile ticaret yapabilmek için denizi kullandığını belirten Prof. Üçtuğ, hasbelkader Amerika’nın keşfedildiğini kaydetti. 18 ve 19. Yüzyılda İngiltere ve Fransa’da bilimin baş döndürücü şekilde geliştiğini kaydeden Prof. Üçtuğ, elektriğin ve mekanik denemelerin yapıldığını söyledi. Hızlı sanayileşmeyle 20. yüzyıla gelindiğini anımsadan Prof. Üçtuğ, “Sanayi devriminden sonra elektrik devrimi başlıyor. İcatlar ortaya çıkıyor” dedi.
20.Yüzyıl’da da petrolün ve nükleer enerji gücünün ortaya çıktığını anlatan Prof. Üçtuğ konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elektrik enerjisinin keşfiyle sanayi devrimi başlamıştır. İletişim devrimiyse bilgilerin havadan kablosuz elektromanyetik alanlar aracılığıyla aktarılmasıyla ortaya çıkmıştır. 1 metrenin milyarda biri boyutunda bir şeyler yapmak mananına gelen nano teknolojiye geçiyoruz. Nano boyutunda elektronik çipler yapılıyor. Şu anki son gelişmeler bu boyutta. Yakın vakitte klavye ortadan kalkacak. Konuştuğunuz zaman bilgisayar yazacak. Ses ve görüntü işleme konularında müthiş gelişme yaşanıyor. Artık göz bebeğiniz, avucunuz tanınıyor. Şimdi dokunmatik cihazlar ortadan kalkacak. Direk konuşmayı tanıyan bilgisayarlar gündeme gelecek. İnsan beynine yüklenecek çiplerle iletişim sağlanacak.”

Bir önceki yazımız olan ‘Öğrenciler içlerindeki Einstein’ı keşfediyor’ başlıklı makalemizde einsteinı, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.